Building Awards 2022 shortlist

We are delighted to announce the 2022 Shortlist across 20 categories this year.
 
Congratulations to all of our 2022 finalists!

 

  • Buckley Gray Yeoman
  • HLM
  • HTA Design
  • Ryder Architecture
  • Sheppard Robson
  • Bloom Clerkenwell – HB Reavis
  • Compton and Edrich Stands Lords Cricket Ground – ISG
  • F51 – Jenner Group
  • Hilda’s College, Front of College Redevelopment – Beard and Gort Scott
  • Houlton School – van Heyningen and Haward, Morgan Sindall Construction, Urban&Civic and the Department for Education
  • Sandwell Aquatics – Wates Construction
  • St Sidwells Point, Exeter – Kier Construction
  • The Marshall Building – Mace
  • The Londoner – Woods Bagot
  • University College Hospital Grafton Way Building – Bouygues UK
  • Buro Four
  • Cahill Design Consultants
  • Circle Development
  • Coreus Group
  • Laminar Projects
  • Mesh Construction Consultancy
  • Plan A Consultants
  • Provelio
  • Whitby Wood
  • 3PM
  • AA Projects
  • AECOM
  • alinea consulting
  • Baily Garner
  • CPC Project Services
  • Core Five
  • Fulkers Bailey Russell
  • Hollis
  • Rider Levett Bucknall
  • Soben
  • Durkan
  • CField Construction
  • Glencar
  • JLES Group
  • Reds10
  • alinea consulting
  • Brewer Smith Brewer Group
  • Chetwoods
  • Future Joinery Systems
  • Kane Group
  • Kilnbridge
  • Lucas UK Group
  • Royal BAM Group nv and Creative ITC
  • Sir Robert McAlpine and Mace
  • Vinci Construction
  • AECOM
  • Black and White Engineering
  • Chapmanbdsp
  • Cundall
  • Elementa Consulting
  • Harley Haddow
  • HDR
  • Hydrock
  • RED Engineering Design
  • Services design Solution
  • Berkeley Group
  • Redrow
  • Bream Street – Allford Hall Monaghan Morris
  • Channels Phases 3 and 5 – JTP
  • Colindale Gardens – Redrow
  • Eastern Lands, Wembley Park – Quintain
  • Green Hills, Feniscowles – Kingswood Homes UK
  • Sanctum St John’s Wood – Alan Power Architects
  • St Leonard’s Court – Child Graddon Lewis & Hackney Council
  • The Lock at Greenford Quay – Telford Homes
  • Unity Place – Feilden Clegg Bradley Studios with Gort Scott and Alison Brooks
  • Warbank Crescent – Coffey Architects
  • Barclays Pune Campus – Turner and Townsend
  • Expo 2020 Dubai (Programme Delivery Manager) – Jacobs Mace JV
  • Msheireb Downtown Doha – Allies and Morrison
  • Terra – The Sustainability Pavillion Expo 2020 Dubai – Grimshaw
  • The Storm – Cundall
  1.  
  • Aspen Grove phase 1 – Wates Residential /Cardiff Council (Cardiff Living)
  • Crown Buildings – Read Construction
  • Dinton Activity Centre – Reds10 and HLM
  • Gen Zero – Cundall
  • Going net zero at WSP – WSP
  • Room 2 Chiswick – Elementa Consulting
  • Social Housing Decarbonisation Fund Demonstrator – United Living Group
  • South Point Primary School – ISG
  • UCL Pearl – Penoyre & Prasad
  • Zero carbon design 2030 – Cundall
  • Crofts Street – RSHP
  • HMP Five Wells – Kier
  • Lewisham Exchange – JTP and Tide Construction
  • Manchester Engineering Campus Development – NG Bailey
  • Product-Based Building Solution Demonstrator – HLM Architects with Laing O’Rourke
  • Roofspace Solutions and Nuspan Flooring collaboration for Lovell Homes – Roofspace Solutions and Nuspan Flooring
  • Seismic – Seismic Consortium
  • Wood Wharf – K1 and K2 Floating Pavilions – Kilnbridge
  • 17 Broadwick – Evolve Consulting Engineers
  • Ashton old Baths-Main Hall, Annex and Data centre – MCAU
  • Bodmin Jail Hotel – CField Construction
  • British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) Headquarters – Benedetti Architects
  • Courtauld Connects – Phase 1 – Sir Robert McAlpine
  • Hylo – HCL Architects
  • Museum of the Home – Quinn London
  • Technique – Buckley Gray Yeoman
  • The Burrell Collection – John McAslan + Partners
  • UCL School of Management – Nicholas Hare Architects
  • 12 – 13 Greek Street – Matt Architecture
  • Alexandra Palace Refurbishment – Ridge and Partners
  • Bridgeman Building Extension – IID Architects
  • Green House – Hayhurst and Co
  • Martello Café, Felixstowe – Plaice Design Company
  • Plantworks – Marek Wojciechowski Architects
  • Radley College Extension – Beard Construction
  • University of Westminster, CSE Innovation Centre – Willmott Dixon Interiors
 
  • Balfour Beatty – Badenoch & Strathspey Community Hospital
  • Gascoigne West Phase One – Wates and BE First
  • Magnitude 314 – GLP, Chetwoods and Savills
  • Manchester Engineering Campus Development – Balfour Beaty
  • Social, Emotional and Mental Health Schools Programme, Manchester City Council – ISG
  • Olive Morris Court – Haringey Council and The Hill Group
  • Park East, Wates Residential
  • Pencoedtre High School – HLM & Bouygues UK
  • Social Housing Decarbonisation Fund Demonstrator Project – United Living in partnership with Clarion Housing
  • Whitehill & Bordon Regeneration (Prince Philip Park) – Whitehill & Bordon Regeneration Company
  • Briggs Amasco
  • Clipfine
  • DGP Logistics
  • Imtech Engineering Services
  • JLES Group
  • Kane Group
  • Kilnbridge
  • Tilbury Douglas
  • TMJ Interiors
  • WysePower