Building Awards 2021 shortlist

We are delighted to announce the 2021 Shortlist across 21 categories this year.
 
Congratulations to all of our 2021 finalists!
  • Allford Hall Monaghan Morris
  • Assael Architecture
  • Buckley Gray Yeoman
  • HLM
  • HTA Design
  • JTP
  • Patel Taylor
  • Ryder Architecture
  • Morley House, Westminster – Kier Construction
  • GICU University Hospital Southampton NHS Trust – Bam Construction
  • Hawley Wharf – Allford Hall Monaghan Morris
  • The North East Lighthouse Laboratory – Turner & Townsend
  • Regent’s Crescent – JRL Midgard
  • 100 Liverpool Street – Sir Robert McAlpine
  • St Edwards: The Quad – Gilbert-Ash
  • The Grand Hotel, Birmingham– GRAHAM
  • 1 London Wall Place – AECOM
  • Trafford and Eccles social housing energy performance upgrade – Knauf Insulation and Knauf Energy Solutions
  • Unit E, Premier Park, Park Royal, London – Hollis
  • The Underwood – Fuse Architects 
  • Passivhaus social housing for Powys Council – Pave Aways Limited

Andrew Davies, Kier
John Morgan, Morgan Sindall
Vince Clancy, Turner & Townsend

Landsec
Urban&Civic
V&A
Waltham Forest Council

  • Blackburn
  • exigere
  • KAM Project Consultants
  • MESH Construction Consultancy
  • MJ Donnelly Quantity Surveyors
  • Plan A Consultants
  • Rund Partnership
  • The Construction Consultants
  • AECOM
  • alinea
  • Baily Garner
  • Core Five LLP
  • Fulkers Bailey Russell
  • Gleeds
  • Mott Macdonald
  • Rider Levett Bucknall
  • Soben
  • Stace
  • Turner & Townsend

  • Allford Hall Monghan Morris
  • Durkan
  • EcoWorld London and Poplar HARCA
  • Morgan Sindall
  • Mott Macdonald
  • Kane Group
  • Urban XR
  • Ilke Homes & matterlab
  • Lucas UK Group
  • Redrow
  • Sir Robert McAlpine
  • Biosite Systems
  • Gilbert Ash
  • Mace
  • Thornton Tomasetti
  • AECOM
  • Black and White Engineering
  • BWB Consulting
  • Cundall
  • Ramboll
  • RED Engineering Design 
  • Services design Solution
  • Thornton Tomasetti
  • Berkeley Group
  • Miller Homes
  • Redrow
  • Windmill Place – Pitman Tozer Architects
  • Matlock Spa – Wildgoose Construction
  • Park Central West and East – Allford Hall Monaghan Morris
  • Sandpit Road, Calne – Clifton Emery Design
  • Beton, Wembley Park – Cartwright Pickard and Quintain Living
  • West Green Place, N17 – HTA Design and Pocket Living
  • E03 Canada Gardens, Wembley – John Sisk & Son
  • Beachcroft House and The Masefield – Westminster City Council
  • Ancora 40 – Buckley Gray Yeoman
  • One Barangaroo – WilkinsonEyre
  • adidas East Village Expansion – Turner & Townsend
  • Imperial War Museums’ Staff Offices: Parkside – Reds10
  • Claridge’s Hotel – Kane
  • Vandyke Upper School – Morgan Sindall
  • Highfields Spencer Academy – Lungfish
  • UK Battery Industrialisation Centre – NG Bailey
  • Lakeside Wing, University Hospital of Wales – Darwin Group
  • Addingston SEN School – HLM Architects
  • The Broxbourne School – Mid Group
  • Ten Degrees – HTA Design LLP, Tide Construction & Vision Modular Systems
  • Nottingham Castle – GF Tomlinson
  • Museum of Making, Derby Silk Mill – Derby Silk Mill Alliance
  • 77 Coleman – Buckley Gray Yeoman
  • Lincoln College, Oxford – Ridge and Partners
  • The Mayfair Townhouse – Brewer Smith Brewer Group, Goddard Littlefair and L+R Hotels
  • The Archway – Beard
  • The Royal Albert Hall, Phases 1-4 – Sir Robert McAlpine
  • University of Bristol Senate House – Feilden Clegg Bradley Studios
  • Maggie’s Leeds – AKTII
  • David Brownlow Theatre – Jonathan Tuckey Design
  • The Alder Centre – Allford Hall Monaghan Morris
  • St Mary’s Calne School Library – Woods Bagot
  • Kajima HQ, Centrepoint – Gibson Thornley
  • Manor Lodge School Coach House – IID Architects
  • St Helens STEM Centre – IID Architects
  • DGP Logistics 
  • Dowds Group
  • JLES
  • Kane Group
  • NG Bailey
  • OFR Consultants
  • Reconomy
  • SES Engineering Services
  • Specialist Group
  • Trust Management

Winner announced on the night!